čtvrtek 4. června 2020

Můj soused Lobkovic ...Většinou si své sousedy nevybíráme, osud nám je nadělí, někdy pro radost, jindy pro neustálé konflikty ztrácíme pevnou půdu pod nohama.
Když jsem poprvé vešla před pěti lety na svůj pozemek a do ranní sluníčka se probouzel hrad Střekov, nedokázala jsem si už představit, že bych chtěla žít jinde.
Díváme se navzájem do oken, respektujeme se. Vídám v noci chodit po cimbuří Polyxenu z Lobkovic, dáma má několik stovek let a její krok vůbec není vratký. 
Ráda jezdím k sousedovi na kávu, těší mne rozjímat na místech, kde sedával Karel Hynek Mácha, Richard Wagner, Johann Wolfgang Goethe.
Má Sofinka u sousedů miluje jahodovou zmrzlinu a vždy se těší na divadelní představení, které můj oblíbený soused dovolí produkovat na místech, kde docházelo k popravám.
A kdy si mne můj soused skutečně získal ?  Když jako první podepsal souhlas k vyjadřovacím povolením u mého stavebního řízení a dovolil mi, abych i já si vedle něj postavila svůj hrad.
Díky sousede ...
Pro lepší názornost bych tentokrát doporučila kliknout na fotografie pro větší formát, je zde vidět nádherné panorama Polabí a hlavní důvod, proč hrad vůbec vznikl a Jan Lucemburský na něm trval.
Hrad Střekov měl střežit a hlídat labskou plavbu, což myslím důstojně, bohužel někdy jen symbolicky činí dodnes.

46 komentářů:

 1. Blondýnko, žiješ v krásném prostředí. Při fotkách se kochám, díky. Měj pěkný den.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O severních Čechách se moc hezky nemluví, snažím se vyvrátit tuto skutečnost.
   I u nás jsou místa, která stojí za to vidět.

   Smazat
 2. Je to nádhera !!! To panorama je fakt úchvatné. Neznám moc tuto část naší země, takže opravdu žasnu. Moc díky za krásné fotky!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Polabí je hojné a krásné, stačí jízda vlakem od Prahy a člověk nestačit valit oči.

   Smazat
 3. Není nad to mít dobré sousedy. Z hradu je vidět krásné panoráma a říkám si, tam dole má někde blondýnka zahradu. A ty se ze své zahrady kocháš pohledem na hrad. Vybrala sis krásné místo.
  Měj se fajn. Růža

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Osud mi tohle místo naservíroval a já po něm několik let prahla než se mi podařilo ho koupit.
   Kdokoliv ke mně přijde, je z té lokace mimo.

   Smazat
 4. Parádní soused, jeho dům je opravdu jeho hrad. Máte tam moc krásně!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jeho hrad je v kondici, rádi tam jezdíme, hlavně s vnučkou na kafíčko a zmrzlinku.

   Smazat
 5. Tos psala supliku panu hraběti? ;-) Ty naše pohraniční hory a krajina okolo nich je nádherná. Ať to jsou Krušné hory, Krkonoše, Lužické hory nebo ty naše Orlické. Tady je navíc přidaná hodnota v tom Labi. Jen malá poznámka. Za tím C ve jméně Lobkovic ti ještě chybí Z a místo V má být W. Většina lidí se domnívá, že to je německé jméno, ale ono je to psáno ve staročeštině. Protože to je český rod. Ale je fakt, že pan hrábě si to právě z tohodle důvodu píše tak jak si to psala ty. Aby nebyl osočován z toho že je Němec, jak je u nás z neznalosti "milým" zvykem ....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já tuto podrobnost znám, mám totiž ve stavebním povolení právě to Lobkovic.
   Navíc jsem si přizvala na pomoc Wikipedii a pravděpodobně jsem nepochybila, neb mám v papírech opravdu souseda Lobkovice :-)

   Smazat
  2. Jo, ono se to dá psát tak i tak. Já má spíš v oku to Lobkowicz, a ne kvůli stejnojmennému pivu, ale z dějepisu a z Modré krve. Ono je to stejné jak se Scwarzenberky. Všichni odpůrci knížete ho nazývají chrápajícím Rakušákem, což je samozřejmě blbost (ten Rakušák) neb v Rakousku žil po roce 48, ale patří ke staré české šlechtě. Kdyby se psal česky, už by to těm neznalým nýmandům asi nevadilo. proto i Lobkov(w)ic(z)ové zvolili český přepis jména.

   Smazat
  3. Přiznám se, že jsem se snažila získat přesnější info, abych se už v nadpisu neztrapnila.
   Obdivuji vždy tvé historické znalosti, já jsem v tomto autista, za týden si nepamatuji, jak se jmenuje soused, natož přesné rodové linie, je vidět, že tě to baví.

   Smazat
  4. Mě totiž historie vážně baví, a pak, moc mne bavil seriál dokumentů o české šlechtě Modrá krev. Velkou zásluhu na tom taky měl velmi charismatický hrabě František Kinský. To víš. Já a chlapi kteří vypadají k světu. A vůbec nevadí, že už mají třeba sedmdesát a úplně bílé vlasy ;-)

   Smazat
 6. Simi, přeji ti postavení tvého hradu v co nejkratší době. Myslím, že i kdyby ses snažila sebevíc, jeho hrad bude vyšší a starší už navždy.
  Příště si na Střekov vezmu dalekohled, abych tvoji stavbu poznala - minule jsem pátrala marně.
  Vendy děkuji za podrobnosti.
  Jiřina z N.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak já přesně vím, kde mám pátrat, takže svou rezidenci najdu hned.
   Už se ladí všechny detaily a na podzim to propukne !

   Smazat
  2. Doufám pevně a zištně, že se dokončení a kolaudace dočkám také, třeba že jen prostřednictvím tvého blogu.
   Jiřina z N.

   Smazat
 7. Takového vstřícného souseda mít, to je sen! 😊

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to mu ještě pod cimbuří chodím krást kameny na skalku :-)

   Smazat
 8. A s největší pravděpodobností takový pan soused ani nepořádá na hradě pitky do tří rána :-D Moc krásné fotky, žiješ skutečně na místě snů :-)
  PS: Dnes jsem si poprvé všimla, že čteš Harryho Pottera! Tak ať se líbí :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dvakrát do roka se zde konají koncerty, kdy se k ránu motají upravení přátelé alternativní hudby, ožralé maminky i s dětmi zvrací do trávy, je to poučné.
   Naštěstí jsou tyto koncerty ojedinělé :-)
   Ano, já veliký fanda Harryho jsem si pořídila první výtisk, investovala jsem do ilustrovaného vydání.

   Smazat
 9. Simči, moc ti přeji takový krásný pozemek.Je to překrásná krajina a ať ti vše se stavbou vyjde a jseš spokojená.Nádhera Martina.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V současné době už bych si zde pozemek nekoupila, jsou zde nejdražší v kraji a parcely začaly atakovat vysoko přes miliony, je to investice neuvěřitelná.
   Stavba započne na podzim a na jaře bych měla mít postavený svůj hrad.

   Smazat
 10. Simi, tak tenhle pozemek se povedl, ale kdybys ho takhle nevymazlila, nezkultivovala (vydřela!), bylo by to všchno nanic. Užvej si krásné dny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moje dcera pravila to samé, ale ono to není problém, když se člověk zamiluje.

   Smazat
 11. Simi, ty máš za souseda šlechtice? To jsi skoro poloviční šlechtična :D... Střekov vypadá úžasně, mrzí mne, že jsem tam ještě nebyla...
  Měj se krásně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já su schopný vidlák z Vidlákova, já nikdy nebudu nebudu hraběnka :-)
   Střekov je nádherné místo, celé dětství jsem tam žila, abych se tam na stará kolena vrátila.

   Smazat
 12. Máš skvělého souseda.Je vstřícný a stojí proti tobě s otevřenou náručí. Ten výhled ze tvé pohádkové zahrady je úchvatný. A vše bude už dokonalost sama, až dokončíš stavbu svého letního zámečku. Ať se ti daří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Překvapila mne vysoká úroveň jejich kanceláře, skutečně byli první.
   Protože je to oblast archeologických nálezů, třeba ústecké muzeum mi to dalo vyžrat a hledalo neustále detaily. Takže až vykopu nějakého nebožtíka, zapřu i vlastní rodinu, jinak mi tam z toho udělají muzeum :-)

   Smazat
 13. Kouzelný kousek Česka (◍•ᴗ•◍)❤

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, vždy mne tento pocit lapí, když se na Labe ze skály dívám.

   Smazat
 14. Jo, dobrý soused je k nezaplacení!
  Simi, moc ti to přeju!
  Měj příjemný den, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento ano a vím, že to bývá občas neskutečný problém, já jsem u dvacátého vytopení bytu už přestala počítat. Měla jsem takovou pifku, že bych sousedku přetáhla tyčí.

   Smazat
 15. Tak to je krása... Čechy jsou nádherné a pořád je co objevovat a obdivovat. A pokud se někomu poštěstí mít "svůj hrad" v místě pod hradem... co víc si přát? Upřímně závidím a moc přeju, a to plánování... jé, to by mě bavilo :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, byl to maličko opruz, na stavební povolení jsem čekala přes dva roky a byly momenty, kdy bych to i vzdala !!!
   Příští rok touto dobou už bych v podhradí mohla bydlet.

   Smazat
 16. Tomu říkám sousedství!! Fotky se ti moooc povedly 😊Opravdu kouzelný kus země, budeš mít krásné bydlení a hlavně klid 👏😊👍

  OdpovědětSmazat
 17. Tomu říkám sousedství!! Fotky se ti moooc povedly 😊Opravdu kouzelný kus země, budeš mít krásné bydlení a hlavně klid 👏😊👍

  OdpovědětSmazat
 18. Opakovala bych se, kdybych říkala, že máme tento kout krásný.Tedy, nesmíme se dívat od nás z Krušných směrem západním na těžební jámy a elektrárny.Ale Středohoří nemá chybu.:-). Na hradě kdysi bývala celnice pro plující lodě a vory, kdy se spouštěl koš k vybírání mýtného. A výhledy z něho nemají chybu, ani na něj z tvé zahrádky..-)

  OdpovědětSmazat
 19. Simonko hrad Střekov mám ráda a už jsme jej navštívili několikrát. Pohled na údolí Labe je nezapomenutelné a cesta z Ústí nad Labem, hlavní nádraží podél řeky je nádhernou procházkou. Tu jsme si užívali loni a kochali se krásou Větruše, pak Střekova a pohledů z hradu...No Tvůj pohled z nádherné zahrady je prostě záviděníhodný v dobrém slova smyslu. Nádherné fotografie....Přeji Ti příjemný a pohodový víkend a děkuji za milou připomínku tohoto nádherného místa.

  OdpovědětSmazat
 20. Myslím, že tihle lidé nejsou tak úzkoprsí jako řada jiných sousedů. Myslím, že to bude dobré sousedství.

  OdpovědětSmazat
 21. To se zase někdo má))))
  Krásné výhledy.
  Přeji krásný víkend. Eva

  OdpovědětSmazat
 22. Děkuji za další krásný výlet. Opět něco nového a mě neznámého.

  OdpovědětSmazat
 23. Máš zahradu na neuvěřitelně krásném místě....)

  OdpovědětSmazat
 24. Simčo, tak tuto prohlídku jsem si opravdu užila. Střekov znám jen z fotek, ale je na něm krásně, takže se nedivím, že ho chceš mít za souseda. Věřím, že Tvůj hrad bude stejně úžasný jako tento.
  Měj fajn víkend. D.

  OdpovědětSmazat
 25. Simi mít úžasné sousedy to je výhra největší 😊moc děkuji za tak nádhernou procházku.I když leje já jsem si ji užila. Krásné dny přeji.Z💙

  OdpovědětSmazat
 26. Takovým sousedem se může pochlubit málokdo, krásná procházka ☺☺☺

  OdpovědětSmazat
 27. A teď budou návštěvníci psát na blozích o tvém hradu a dokumentovat ho fotografiemi :).
  Je to nádhera, když máš tak tolerantního souseda, který netasí meč a nevyzývá k souboji.

  OdpovědětSmazat

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE.