čtvrtek 27. června 2019

O mužích jen v dobrém ....


Každá mince má rub i líc.
Moc jsem chtěla stavět, rekonstruovat, předělávat, šlechtit, vše nejlépe najednou.
Mám v sobě budovatelskou potřebu, která netkví ve skutečnosti, že třikrát do měsíce přestěhuji byt, vyměním dekorace, záclony nebo koberce. To mne nepudí, to mne nebaví.
Smutně se dívalo, jak se mi sesouvá svah u skalky, nejednou jsem brečela u děr od prasat, chybějící plaňky u plotu o mne jako majitelce neříkaly nic pěkného. Naučila jsem se řvát, až když je fakt krize, slané slzy s mým lehce alergickým obličejem nejsou v souznění.
A bez chlapa, co vám budu povídat, hodně trnitá cesta. Už umím i pracovat s kalovým čerpadlem, žádná žumpa už mi nesmrdí, tedy skoro žádná :-)
O co větší jsem měla sny, zahrada a pozemek potřeby a nutnost, o to hůře se mi hledali vykonavatelé. Sehnat šikovného zedníka, zdatného štukatéra, nevytíženého instalatéra, produktivního elektrikáře, pohádkový svět pro dospělé.
Nemám čas, nechce se mi, zavolejte si za půl roku, mám toho příliš. Schůzky s majiteli firem, vedoucími, kafíčka, pohovory, rozhovory, koketování, fuj, i flirtování. Vše plané, ani cinkání mincemi nikoho nenabudilo. 
Dvakrát, dobře, třikrát jsem zcela nahlas vyřkla rozhodnutí, že vše prodám a půjdu dál. Najdu si něco dostupné, něco pracovním četám přístupné a bude.
Jenže to bych tam vlastníma rukama nesměla natahat tuny kamenů, zasadit všechny traviny, stromky, to bych tam nesměla tisíckrát vypotit hektolitry potu a ztratit své už tak pošramocené srdce.
Když si to všechno sečteme a podtrhneme, velké srdce plné lásky versus velký strach, jak to všechno zvládnu. Bez muže, bez tabáku.
Vše se ještě znásobilo zkušenostmi lidí v mém okolí, třeba takový kamarád Vašík, má už po čtyřech letech pěkný domeček, ale i tik v oku, duodenální vředy, zhubl devět kilo a jen tak mezi námi, minule mi přišlo, že i lehce zadrhává, když mluví o písku a tvárnicích. A to je chlap, jak to dám já ?
Namlouvali jsme se dlouho, naháněli jsme se ještě déle, jednoho dne jsme si plácli.
Už se nebudu stydět za své ploty, už mi nebudou padat plaňky, nebudu podpírat svah kameny, nebudu nevlastní máma všem prasatům, muflonům, srnkám v okrsku. Budu totiž budovatel, budu investor.
/ to zní vznešeně, že, v praxi to znamená solit, solit a solit /
A jak píšu, tak se stalo. Na zahradu mi vjel bagr, traktor, manipulátor a s tím vším šest chlapů.
Šest chlapů v chalupě a mohu o nich jen v dobrém.
Pracovní morálka vynikající, sousedé si pochvalují, že k pozdravu vždy připojí i pár slov, nestojí  to nic a efekt dokonalý. Denně po sobě umyjí nádobí, zametou altán, vysypou popelníky a jako samozřejmost odvezou odpadky. Záchod je při takovém provozu vždy čistý a umyvadlo také, byť se v něm cáká šest páru rukou, dokonce jsem v podezření, že některý vycídil sprchový kout.
Říkáte si, ta kecá ...dobře, jen to prkýnko je pořád nahoře :-)
A o čem je vlastně to dnešní mini pojednání ?
O tom, že stále ještě umí zlaté české ručičky pracovat, nebojí se  ušpinit ruce, zatrhnout nehet, pořezat se o sklo. Hledají se dlouho, propadají sítem předražené dělnické práce a musí se dolovat z hlubin, ale jsou tu.
Stále ještě lidé umí vzít za práci a co víc, dokáží respektovat ženu.
Marnivou, nerozvážnou, se sny jako celý vesmír. Některé sny dokáží realizovat, jiné taktně rozmluvit.
Ba co víc, muži, kteří po sobě vzorně uklidí a jako bonus, v přítomnosti mé, mluví slušně.
U nás na stavbě, sprostě mluvím jen já.
Doufám, že až se s vámi zase někde potkám, nebude mi tikat ani levé, ani pravé oko ....19 komentářů:

 1. Je fajn natrefit na takovou partu, my dali tenkrát při rekonstrukci na reference a takovou bandu Patů a Matů aby jeden pohledal. Kdo má ale nad nimi celý den stát, kontrolovat, hlídat, řvát? No, tiky v oku už mě přešly, jen místo jedné ruky mám kladivo a místo druhé smeták :D.

  OdpovědětVymazat
 2. Sehnat pořádného řemeslníka, to je skoro zázrak. Snažím se je nepotřebovat, ale to samozřejmě u skutečného budovatele - investora nejde :-).

  OdpovědětVymazat
 3. Simi, je fajn, že jsi našla partu profíků, která ti ti pomůže naplnit tvé představy a budeš mít krásnou zahrádku.
  Hezké léto

  OdpovědětVymazat
 4. Buldozery nejen dívčích srdcí...

  OdpovědětVymazat
 5. Musím ti jen pogratulovat! Zní to jako pohádka!
  Simi, přeji pohodový pátek, Helena

  OdpovědětVymazat
 6. Dobře že jsi měla štěstí na šikovné chlapy, byla by škoda takovou krásu prodat! Na řemeslníky jsem v posledních letech slyšela hodně stížností, myslím že hodně lidí improvizuje. Tady jich taky moc není a hlavně jsou hodně drazí..ovšem když jsem po malířích jen vytřela podlahu - vše oblepili, uklidili - byla jsem v šoku! :-))
  A žádná svačinka, nebo dokonce oběd, to si nosí sebou.. maximálně přijmou kafe
  Přeji hodně štěstí v dalším budování!

  OdpovědětVymazat
 7. Tak to je naprosto super zpráva! Dneska opravdu najít takové řemeslníky je rovno zázraku zmrtvýchvstání. A stejně tak vstane z bordelu ten tvůj zahradní Fénix....

  OdpovědětVymazat
 8. Tak to je dobře, že máš z řemeslníků dobrý pocit. Dobře jsi vybrala! Když ono s těmi řemeslníky je to teď těžké, ve firmách pracují třeba jen zapracování a to je někdy málo. Neříkám, že výuční list dělá divy, ale přeci jenom určitý základ v člověku je. Ale solidnost firmy je prostě v lidech, kterým záleží na jejich dobrém jméně, na dobře odvedené práci.
  Tak ať jsi jen a jen spokojená.
  Pěkné dny v relativní pohodě!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 9. Simi, že fajn, že jsi po té dřině a shánění našla partu pracantů a slušných chlapů. Určitě je můžeš doporučit i dalším a to je pro ně nejlepší reklama.
  Přeji klidný víkend.:-)

  OdpovědětVymazat
 10. Dobře sis vybrala. Sehnat pracovitého a šikovného řemeslníka je umění.Tak ať se daří a je práce v termínu hotová.

  OdpovědětVymazat
 11. Simčo, tak to je skvělé :-)) Ať se dílo, teda domeček podaří, moc Ti to přeju :-)

  OdpovědětVymazat
 12. Blondýnko, to je úžasné, zní to skoro jako pohádka. Tak ať už to máš krásné.

  OdpovědětVymazat
 13. To zní skvěle a fakt to není už tak běžné. O to víc to potěší.Tak držím palce, ať je výsledek podle tvých představ :-)

  OdpovědětVymazat
 14. To muselo být vážně šílený, jen u těch fotek mě jímá hrůza...!

  OdpovědětVymazat
 15. MNOHOKRÁT VÁM VŠEM DĚKUJI ZA KRÁSNÉ KOMENTÁŘE.
  POTĚŠILI, TAK SNAD TO ÚSPĚŠNĚ DOTÁHNU DO FINÁLE, I KDYŽ MÁ BUDOVATEL NĚKDY KONEC SE STAVEBNÍM ÚSILÍM ??? :-) :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Páni, natrefila jsi skutečně na zlatou žílu :-) Tak ať to společně všechno dobře zvládnete :-)

  OdpovědětVymazat
 17. Základem je sehnat kvalitního řemeslníka, který je svázaný s dalšími. Tak se nám podařilo sehnat zedníka a obkladače, který spolupracuje s vodařem a elektrikářem, k tomu jsme ještě sami sehnali stolaře, něco zvládáme sami a chalupa za 2 roky je neobyčejně zvelebená. K tomu jsem si nechal opravit a naladit piano a už mně tam skoro nic nechybí.

  OdpovědětVymazat
 18. Tak to u nás poslední měsíc pracovní morálka stagnuje. Zedník měl Covid, truhlář taky a my jsme taky nemocní. Ale prostě klasickou anginou. Do toho co s dětma ve škole. Prostě se v podstatě skoro čtrnáct dní nějak výrazně na stavbu nesáhlo. A to nás za chvíli čekají tesaři se střechou. :/

  OdpovědětVymazat

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE.