sobota 30. dubna 2011

Nech brouka žít.....

........nikdy.Tento smutný a zatím nedokončený příběh začal jednoho chladného únorového rána.Mladý a ještě nezkušený prodejce mi přivezl objednávku rostlin do místa bydliště a již z auta vyndal orchidejku napadenou červcem.Tu jsem samozřejmě odmítla a vzala si rostlinu jinou,která stála hned vedle a zde je první poučení....NIKDY,ALE OPRAVDU NIKDY NEBRAT ROSTLINU STOJÍCÍ VEDLE NAPADENÉ...ani kdyby byla zlatá a zadarmo.
Po několika málo dnech se na orchideji objevily malé defekty a urychleně putovala do karantény.Těch několik málo hodin v životě mojí bytové kultury rostlin znamenalo tsunami,které obrátilo pěstování a potěšení vzhůru nohama.....druhé poučení...KAŽDÝ NOVÝ PŘÍRŮSTEK UBYTOVAT MIMO.....eliminujete si problém na minimum.V mém případě došlo ke kontaminaci při koupání,kdy jsem rostliny namočila do stejné vody.
Další fází je ničení brouka,potíráte,stříkáte,s jehlou číháte a odstřihujete květní stvoly a čekáte na zázrak a zase potíráte,zase stříkáte a zase číháte....třetí poučení...TRPĚLIVOST,TRPĚLIVOST,TRPĚLIVOST....A DŮSLEDNOST.Když mi zkušený a erudovaný pěstitel poradil odstříhat květy,měla jsem slzy na krajíčku.
Můj boj stále trvá a je to běh na dlouhou trať....čvrtá a poslední důležitá rada...VYBERTE SI DŮKLADNĚ PRODEJCE...toho mého jsem samozřejmě kontaktovala a upozornila na problém a že nevíte,co dělá...no přeci MRTVÉHO BROUKA.

2 komentáře:

  1. Tak tohle jsem taky zažila a je mi blivno, když si na to vzpomenu. Nakonec jsem to všechno postříkala a prolila Mospilanem, květy vycárala ještě navrch  ve vodě s Jarem a olejem. Červce jsem se zbavila, ale květy velmi rychle odešli, tak jsem je taky ostříhala.. Byl to ale lítý boj..

    OdpovědětVymazat
  2. Simonko, něco podobného se nám stalo nedávno. Měli jsme Fikus bonsai (bohužek měli). Kdo ví, co je to roků, které to trvá, aby to vypadalo, tak chápe. Chřadnul, chřadnul, padaly mu listy, nerostl ... Když jsme ho "pohřbívali", tak šel z hlíny jen tak vytáhnout, neměl žádné kořeny a stvol byl dutý. Podobně nám chřadly i ostatní pokojovky a po bytě nám poletovaly takové malé mušky, podobné octomilkám. Po nekonečném pátrání jsme načetli, že jsou to larvy, které jsou v hlíně a ožírají kořínky. Z nich se pak líhnou ty mušky. Tak jsme nakoupili takové lepky, které se zapíchly do květináčů. Došlo nám, že se to stalo poté, co jsme koupili nový substrát a květiny přesadili. Muselo to být v něm! Tak nevím, existuje sterilní substrát, nějak propařený?

    OdpovědětVymazat

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE.